Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Tifosi Logic XL Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tifosi Logic XL Sunglasses
Have a look at Tifosi Logic XL Sunglasses. Modern, practical and fashionable, Tifosi Logic XL Sunglasses is highly accepted by the world of fashion. We attempt to deliver the perfect price for your eyewear needs and it is exactly the same with Tifosi Logic XL Sunglasses. Whether you're aiming to establish a new style or maybe just add to your everyday appearance, Tifosi Logic XL Sunglasses is precisely what you need. Together with Tifosi Logic XL Sunglasses, we provide you with an extensive assortment of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . Should you have questions about Tifosi Logic XL Sunglasses or some other product on our store, we have a staff of dedicated product experts ready.
Specifications for Tifosi Optics Glare Guard Logic XL Sunglasses:
| Frame Material: | Grilamid TR-90 |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Weight: | 29g |
| Distance Between Temples: | 148mm |
| Lens Distance Between Temples: | 134mm |
| Frame Finish: | Hydrophilic Rubber |
| Lens Finish: | Glare Guard |
| Fit: | Large to Extra Large |
Features of Tifosi Optics Sunglasses - Logic XL:
- Adjustable nose and ear piece
- High alternative bending strength
- Resistant to chemical and UV damage
- Hydrophilic ear and nose are designed to increase grip when in contact with sweat
- Hydrophilic rubber resists aging and UV breakdown
- Decrease fogging
- Help cool the wearer
- High impact resistance lenses flex instead of shattering upon impact
- Decentering lenses eliminates optical distortion and magnification
- 100% UVA/UVB protection with all lenses
- Ventilated Lens
Package Contents:
- Tifosi Optics Logic XL Sun Glasses LOGICXL