Tap Tap to Zoom
Product Info for Gatorz Delta Sunglasses
Have a look at Gatorz Delta Sunglasses. Fashionable, practical and trendy, Gatorz Delta Sunglasses is highly viewed by the fashion world. We strive to offer the ideal price for your eyewear necessities and it is no different with Gatorz Delta Sunglasses. Whether you're trying to set a unique fad or maybe just add to your everyday look, Gatorz Delta Sunglasses is just what you will need. In combination with Gatorz Delta Sunglasses, we offer a great selection of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . When you have any questions about Gatorz Delta Sunglasses or some other product on our website, we have a team of dedicated customer service representatives standing by.
Specifications for Gatorz Delta Sunglasses:
| Manufacturer: | Gatorz |
| Size: | Small |
| Temple Length: | 127 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| OTG: | No |
| Frame Material: | CNC Machined Aluminum |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Horizontal Frame Measurement: | 137 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 45 mm |
| Distance Between Lenses: | 30 mm |
Features of Gatorz Delta Sunglasses
- Precision CNC Machined Aluminum Frame
- Stainless Steel Rivets Bond 4 Hinges to Frame
- Durable Cerakote and Anodized Coatings
- 100+ Point Measurement Quality Check
- Adjustable Center Frame Width
- Thin Adjustable Temples
- Adjustable Silicone Nosepiece with Metal Core
Package Contents:
- Gatorz Delta Sunglasses
- Gatorz Case