Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Gatorz Magnum Sunglasses
Check out Gatorz Magnum Sunglasses. Tasteful, functional and fashionable, Gatorz Magnum Sunglasses is highly considered by the world of fashion. We try to deliver great savings for your eyewear requirements and it is no different with Gatorz Magnum Sunglasses. Whether you're looking to set a new style or just add to your everyday look, Gatorz Magnum Sunglasses is what you need. Combined with Gatorz Magnum Sunglasses, we provide you with a considerable choice of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . Should you have any questions about Gatorz Magnum Sunglasses or another product on our website, we have a team of dedicated product experts standing by.
Specifications for Gatorz Magnum Sunglasses:
| Manufacturer: | Gatorz |
| Application: | Shooting, Everyday |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 111 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | No |
| OTG: | No |
| Frame Material: | CNC Machined Aluminum |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 140 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 40 mm |
| Distance Between Lenses: | 25 mm |
| Horizontal Lens Measurement A: | 63 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 35 mm |
Features of Gatorz Magnum Sunglasses
- Precision CNC Machined Aluminum Frame
- Stainless Steel Rivets Bond 4 Hinges to Frame
- Durable Cerakote and Anodized Coatings
- 100+ Point Measurement Quality Check
- Adjustable Center Frame Width
- Thin Adjustable Temples
- Adjustable Silicone Nosepiece with Metal Core
Package Contents:
- Gatorz Magnum Sunglasses
- Gatorz Case