Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Serengeti Pareto Sunglasses has been discontinued by Serengeti and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Serengeti Pareto Sunglasses
Check out Serengeti Pareto Sunglasses. Modern, functional and classy, Serengeti Pareto Sunglasses is highly respected by the fashion world. We try to deliver the best savings for your eyewear needs and it is exactly the same with Serengeti Pareto Sunglasses. Whether you're looking to set a fresh trend or maybe just add to your everyday look, Serengeti Pareto Sunglasses is what you want. Combined with Serengeti Pareto Sunglasses, we provide you with a large choice of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you've got any questions about Serengeti Pareto Sunglasses or any other product on our site, we have a staff of customer service agents ready.
Specifications for Serengeti Pareto Polarized Shades:
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Size: | 57mm x 36mm x 58mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Fit: | Small, medium, universal |
| Frame Material: | Infiniflex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
Features of Serengeti Pareto Photochromic Sunglass:
- Performance sunglasses by Serengeti
- Narrow lens design won't dominate your facial features
- High-performance Polar PhD lenses are photochromic, polarized, and equipped with spectral control for the clearest, sharpest images possible
- Infiniflex frames mold to your facial structure for a secure, comfortable fit
- Adjustable nose pads allow you to personalize the sunglasses
- 8 RX base curve for optimum peripheral coverage
Package Contents:
- Serengeti Pareto Sunglasses for Men