Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses
Have a look at Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses. Popular, practical and fashionable, Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses is very well regarded by the fashion world. We attempt to provide great sale prices for your eyewear needs and it is no different with Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses. Whether you're aiming to establish a new fad or maybe add to your everyday appearance, Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses is just what you will need. Along with Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses, we provide you with a sizable assortment of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . When you've got any questions about Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses or another product on our store, we have a staff of product experts ready.
Specifications for Wiley X WX Valor Changeable Lens Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Frame Color: | Matte Black |
| Application: | Casual |
| Age Group: | Adults |
| Photochromic: | No |
| Temple Length: | 120 mm |
| Included Accessories: | Cleaning Cloth, Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Horizontal Lens Measurement A: | 70 mm |
| Condition: | New |
| Lens Shape: | Square |
| Size: | Large |
| Gender: | Unisex |
| Lens Diameter: | 70 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 37 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 65 mm |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Fit: | Standard |
| Effective Lens Diameter ED: | 70 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 38 mm |
Features of WileyX WX Valor Changeable Lens Sun Glasses w/ Carrying Case:
- Changeable lens capability allows maximum light condition versatility
- Shatterproof lenses block 100% of UV rays
- Certified to ANSI Z87.1-2003 high impact and optical performance standards
- Rated as OSHA-grade occupational protective eyewear
- Fits small, medium, and large head shapes
Package Contents:
- Wiley X WX Valor Changeable Sunglasses