Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Saint Sunglasses
Have a look at Wiley X WX Saint Sunglasses. Sophisticated, functional and fashionable, Wiley X WX Saint Sunglasses is very well regarded by the world of fashion. We try to provide great savings for your eyewear needs and it is exactly the same with Wiley X WX Saint Sunglasses. Whether you are attempting to establish a unique fad or maybe just add to your everyday appearance, Wiley X WX Saint Sunglasses is precisely what you need. Combined with Wiley X WX Saint Sunglasses, we offer a considerable range of sunglasses, eyeglasses, along with other eyewear . If you have any questions about Wiley X WX Saint Sunglasses or some other product on our site, we have a team of customer service representatives ready.
Specifications for Wiley X WX Saint Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Casual |
| Frame Color: | Matte Black |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 114 mm |
| Photochromic: | No |
| Polarized: | No |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Lens Shape: | Square |
| Temple Design: | Wrap |
| Size: | Small/Medium |
| Package Type: | Box |
| Gender: | Unisex |
| Lens Diameter: | 68 mm |
| Distance Between Lenses: | 16 mm |
| Fit: | Standard |
Features of Wiley X WX Saint Sunglasses
- Alternative Fit For Shallow Nose Bridge
- Shatterproof Selenite Polycarbonate lenses that meet the MIL-PRF-32432(GL) ballistic standards: ANSI Z87.1 optical clarity and high mass/high velocity impact standards: as well as US Federal OSHA 1910.133(b)(1)(1) standards
- 100% UVA/UVB protection with distortion free clarity
- T-Shell Lens coating resists scratching
- Double-injected rubber temples for non-slip comfort
- Prescription Ready
Package Contents:
- Wiley X WX Saint Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth