Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Smoke Grey
- Color:
- Matte Black
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 56 mm
- Polarized:
- No
- Model:
- Covert
Code: WX-WSG-P20-AC6OVN01
MPN: AC6OVN01
UPC: 712316005777
Product Info for Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's
Have a look at Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's. Fashionable, purposeful and classy, Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's is highly accepted by the world of fashion. We try to provide the best savings for your eyewear desires and it is no exception with Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's. Whether you are trying to establish a unique trend or maybe add to your everyday look, Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's is exactly what you are looking for. In addition to Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's, we offer a sizable selection of sunglasses, eyeglasses, along with other eyewear . If you've got questions about Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's or another product on our website, we have a team of customer service representatives standing by.
Specifications for Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Active Lifestyle |
| Temple Length: | 140 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Smoke Grey |
| Color: | Matte Black |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Standard |
| Lens Diameter: | 56 mm |
| Polarized: | No |
| Eyewear Type: | Convertible |
| Lens Finish: | None |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | Triloid Nylon |
| Frame Type: | 6 base |
| Horizontal Frame Measurement: | 18 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 41 mm |
| Lens Shape: | Rectangular |
| OTG: | No |
| Model: | Covert |
| Weight: | 0.4 lb |
| Package Type: | Box |
Features of Wiley X WX Covert Sunglasses - Womens
- Captivate Polarized color-enhancing lenses. Color enhancing, polarized lenses provide glare reduction with crisp color and vivid detail.
- Ansi Z87.1+ High-Velocity impact protection. Wiley X ANSI-rated frames and lenses must withstand the impact of a .25diameter steel ball. For spectacles the projectile must be traveling 150fps and for a goggle 250fps.
- Ansi Z87.1+ High-mass impact protection. Wiley X ANSI-rated frames and lenses must withstand the impact of a 1.1lb. projectile dropped from a height of 50to ensure your eyes are protected from unexpected blunt force impacts.
- Shatterproof Selenite Lenses. Their shatterproof Selenite lenses are specifically designed for our high-wrap frames to ensure true spatial relationship of objects and distortion-free clarity. Our shatterproof Selenite lenses are specifically designed for our 8-Base Lenses, High-wrap Frames /// Our 8-base lenses are crafteld specifically to fit in our high-wrap frames for distortion-free clarity. to ensure true spatial relationship of objects and distortion-free clarity.
- Super-tough frames. Their frames are constructed from Triloid nylon the toughest non-metal material available providing lightweight comfort, outstanding durability and protection from impacts. Our frames are constructed from Triloid nylonthe toughest non-metal material availableproviding lighweight comfort, outstanding durability and protection from impacts.
- Superior lens optics. Their lenses are ANSI+, which means they meet or exceed national standards for safety and clarity.
- Light weight. Lightweight build provides exceptional comfort for all-day wearability.
- Prescription Ready. Precise, digitally mapped lenses, customized to accommodate 8-Base Lenses, High-wrap Frames /// Our 8-base lenses are crafteld specifically to fit in our high-wrap frames for distortion-free clarity. and a higher range of prescriptions.
- Ansi Z87.1+ protection and clarity. Their lenses are ANSI+, which means they meet or exceed national standards for safety and clarity.
- UVA/UVB Light Blocking. 100% UV and UVB light blocking assures protection from harmful rays that can lead to permanant eye damage and disease. 100% UV and UVB light blocking assures protection from harmful rays that can lead to permanent eye damage and disease.
- 6-Base Lenses. Their 6-base lenses offer the power of precision with a flatter lens and a higher prescription range (with optional side shields).
- Swivel side shields. Removable And Permanent Swivel Side Shields
- HEV Light Blocking (Captivate Models). Their patented CAPTIVATE polarized lenses block all dangerous UV and HEV light.
Package Contents:
- Wiley X WX Covert Sunglasses - Women's
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth