Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Omega Sunglasses
Have a look at Wiley X WX Omega Sunglasses. Classy, purposeful and stylish, Wiley X WX Omega Sunglasses is highly accepted by the world of fashion. We try to provide great savings for your eyewear requirements and it is just the same with Wiley X WX Omega Sunglasses. Whether you are hoping to set a fresh trend or maybe just add to your everyday appearance, Wiley X WX Omega Sunglasses is precisely what you will need. Along with Wiley X WX Omega Sunglasses, we provide a considerable choice of sunglasses, eyeglasses, along with other eyewear . When you've got questions about Wiley X WX Omega Sunglasses or another product on our store, we have a team of dedicated product experts standing by.
Specifications for Wiley X WX Omega Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Hiking, Casual, Fishing |
| Size: | Medium/Large |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 125 mm |
| Gender: | Unisex |
| Quantity: | 1 |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Frame Type: | Lightweight |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Oval |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 66 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 42 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
Features of Wiley X WX Omega Sunglasses
- High Velocity Impact Resistant
- Meets ANSI Z87.1 high velocity impact safety and optical standards.
- UV Protection
- Blocks the UV (Ultraviolet) that are harmful to our eyes, reducing the risk of damage to retinal cells and age-related macular degeneration while also reducing haze.
Package Contents:
- Wiley X WX Omega Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth