Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Gravity Sunglasses
Check out Wiley X WX Gravity Sunglasses. Popular, practical and stylish, Wiley X WX Gravity Sunglasses is highly considered by the fashion world. We strive to provide the best savings for your eyewear needs and it is no exception with Wiley X WX Gravity Sunglasses. Whether you're expecting to set a new style or maybe add to your everyday appearance, Wiley X WX Gravity Sunglasses is exactly what you are looking for. Combined with Wiley X WX Gravity Sunglasses, we offer a significant assortment of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you have any questions about Wiley X WX Gravity Sunglasses or another product on our store, we have a team of dedicated customer service representatives standing by.
Specifications for Wiley X WX Gravity Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 119 mm |
| Gender: | Unisex |
| Quantity: | 1 |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 38 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 62 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
Features of Wiley X Gravity Sun / Safety Glasses:
- Features Wiley X patented removable facial cavity seal technology
- Gasket blocks out wind, light, dust, and debris for a secure fit at high speeds and protection from hazards
- Shatterproof lenses block 100% of UV rays
- Certified to ANSI Z87.1-2003 high impact and optical performance standard
- Rated as OSHA-grade occupational protective eyewear
- Fits medium to large heads
- Comes with a removable facial cavity seal, large black zippered carrying case, leash cord, and cleaning cloth
Package Contents:
- Wiley X WX Gravity Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth