Tap Tap to Zoom
- Application:
- Casual, Fishing, Hiking
- Size:
- Medium/Large
- Age Group:
- Adults
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Polarized Blue Mirror
- Included Accessories:
- Leash Cord, Case & Cleaning Cloth
- Polarized:
- Yes
- Quantity:
- 1
- Photochromic:
- No
- Temple Design:
- Wrap
- Package Type:
- Box
- Lens Diameter:
- 65 mm
Code: WX-USG-PEAK-ACPEA19
MPN: ACPEA19
UPC: 712316007573
Product Info for Wiley X WX Peak Sunglasses
Check out Wiley X WX Peak Sunglasses. Sophisticated, sensible and fashionable, Wiley X WX Peak Sunglasses is very well respected by the fashion world. We strive to deliver great savings for your eyewear preferences and it is just the same with Wiley X WX Peak Sunglasses. Whether you're hoping to set a brand new trend or maybe add to your everyday look, Wiley X WX Peak Sunglasses is just what you need. As well as Wiley X WX Peak Sunglasses, we provide an enormous range of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you have questions about Wiley X WX Peak Sunglasses or any other product on our site, we have a staff of product specialists standing by.
Specifications for Wiley X WX Peak Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Application: | Casual, Hiking, Fishing |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 130 mm |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Polarized Blue Mirror |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Quantity: | 1 |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Diameter: | 65 mm |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Fit: | Standard |
Features of Wiley X WX Peak Sunglasses:
- Shatterproof Selenite Polycarbonate Lenses that Meet ANSI Z87.1-2010 High Velocity and High Mass Impact Standards as well as US Federal OSHA 1910.133(b)(1)(1) Standards
- 100 percent UVA/UVB Protection with Distortion-Free Clarity
- T-Shell Lens Coating Resists Scratching in Extreme Environments
- Polarized Blue Mirror Multi-Coat Green Lenses Absorb Reflections Across Mirror Surface and Diminish Glare. Ideal for Bright Conditions; Light Transmission 12% to 15%
- Rx Ready
Package Contents:
- Wiley X WX Peak Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth