Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Trieste Progressive Lens Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Trieste Progressive Prescription Sunglasses are a sophisticated pair of sunglasses that will feel like they were made for you. Serengeti's Wire-Flex technology gives the Trieste a customized fit that literally bends to the contours of your face. Adjustable nose pads and an aggressive 8 RX wraparound base curve make the fit of the Serengeti prescription sunglasses even more comfortable, allowing you to wear the Trieste in comfort all day. The lenses of the Serengeti Trieste Rx Sun Glasses pack a lot of technology and precision research into a prescription sunglasses; the glass lenses are photochromic, so changing lighting conditions are no match for the Trieste. Progressive lens sunglasses like these function like bifocals without the intrusive bifocal line. See better and feel more sophisticated when you don a pair of Serengeti Trieste Progressive Lens Photochromic Shades.![]()
Serengeti Trieste Progressive Lens Sunglasses belongs to an enormous selection of prescription eyewear that we make available on the site. Our web site is constructed to apply your RX details to be able to give you the individualized Serengeti Trieste Progressive Lens Sunglasses that you are on the search for. Prescription eyewear is highly personal, and we know that. If you need guidance on your purchase of Serengeti Trieste Progressive Lens Sunglasses, we have a team of specialists prepared to answer questions you will have and help you place your order. Serengeti Trieste Progressive Lens Sunglasses is a modern and dependable eyewear product that will enable you to develop your own style which will turn heads and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 64mm x 40mm x 65mm |
| Distance Between Lens: | 18mm |
| Frame Material: | Wire-Flex |
| Fit: | Large Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |