Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Strato Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Strato Single Vision Prescription Sunglasses are a sleek and stylish pair of sunglasses designed for active wear or everyday use. These Serengeti prescription sunglasses feature a lightweight half-frame design, with a stainless steel frame and adjustable nose pads for a custom fit. Serengeti's exclusive Polar PhD lenses enhance the optical performance of the Serengeti Strato Polarized Single Vision Sun Glasses with state of the art polarization and photochromic technologies. With Polar PhD, your prescription sunglasses will encounter no glare, and they'll automatically adjust for changing lighting conditions. Elevate your sense of style to the stratosphere with the Serengeti Strato Single Vision Rx Polar PhD Shades.![]()
Serengeti Strato Prescription Sunglasses is part of a significant selection of prescription eyewear that we provide on the website. Our website is intended to work with your prescription information in an effort to provide you with the custom-made Serengeti Strato Prescription Sunglasses that you have been trying to find. Prescription eyewear is especially personal, and we understand that. If you need help with your purchase of Serengeti Strato Prescription Sunglasses, we have a staff of representatives equipped to answer any inquiries you may have and help you place your order. Serengeti Strato Prescription Sunglasses is a fashionable and efficient eyewear product that can help you develop your individual style that will turn heads and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 125mm |
| Lens Diameter: | 64mm x 37mm x 69mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Fit: | Medium/Large Universal |
| Gender: | Universal |
| Photochromic: | Yes |
| Polarized: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Single vision |