Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Sassari Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses, Prescription Sunglasses for Men, Progressive Prescription Sunglasses for Men yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Sassari Progressive Prescription Sunglasses help you express yourself, with a custom fit and an individualistic design. The Wire-Flex frame of these Serengeti prescription sunglasses is infinitely bendable and literally conforms to the contours of your face for a truly unique fit. The prescription sunglasses utilize an optically-superior glass lens that's chemically treated for professional-grade impact and scratch resistance. The Serengeti Sassari Prescription Polarized Sun Glasses feature photochromic lenses, like all Serengeti lenses, allowing you to wear the sunglasses in the brightest and darkest of environments. Designed for men and women, the Serengeti Sassari Progressive Photochromic Shades will fit you and your fashion sense like a glove.![]()
Serengeti Sassari Progressive Prescription Sunglasses belongs to a huge variety of prescription eyewear that we offer on the website. Our store is intended to make use of your prescription information in an effort to give you the custom-made Serengeti Sassari Progressive Prescription Sunglasses you're in the market for. Prescription eyewear is especially personal, and we know that. If you need guidance on your purchase of Serengeti Sassari Progressive Prescription Sunglasses, we have a team of experts prepared to answer any queries you have and help you place your order. Serengeti Sassari Progressive Prescription Sunglasses is a stylish and practical eyewear product that can help you create your individual style that will turn heads and have people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 64mm x 44mm x 67mm |
| Distance Between Lenses: | 14mm |
| Fit: | Large Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |