Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti San Remo Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses, Prescription Sunglasses for Men, Prescription Sunglasses for Women, Progressive Prescription Sunglasses for Men, Progressive Prescription Sunglasses for Women yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti San Remo Progressive Prescription Sunglasses are a stylish pair of prescription sunglasses that will compliment your personal fashion sense while improving your vision at all distances. These Serengeti prescription sunglasses combine titanium and acetate into one comfortable frame, further adapted to your face with adjustable nose pads and a durable spring hinge. An 8 RX base curve gives these progressive lens sunglasses a secure wraparound fit with complete peripheral coverage. Changing light is no problem for the Serengeti San Remo Prescription Sun Glasses, since they feature state of the art photochromic lenses, common to all Serengeti sunglasses, which adjust their tint in accordance with your environment. Designed for medium to large faces and stylish for any gender, the Serengeti San Remo Progressive Rx Acetate Frame Shades are a true fashion accessory.![]()
Serengeti San Remo Progressive Prescription Sunglasses is part of a massive variety of prescription eyewear that we make available on the website. Our website is developed to apply your RX details in an effort to give you the custom made Serengeti San Remo Progressive Prescription Sunglasses that you are shopping for. Prescription eyewear is especially personal, and we understand that. If you need assistance with your purchase of Serengeti San Remo Progressive Prescription Sunglasses, we have a team of client service agents all set to answer any queries you will have and help you place your order. Serengeti San Remo Progressive Prescription Sunglasses is a sophisticated and purposeful eyewear product that will allow you to develop your own style that will make heads turn and have people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Size: | 63mm x 38mm x 67mm |
| Distance Between Lenses: | 17mm |
| Frame Material: | Titanium, acetate |
| Fit: | Medium/Large |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |