Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Rimini Progressive Rx Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Rimini Progressive Prescription Sunglasses are flexibly fashionable, with a slim and comfortable frame and state of the art prescription lenses. These cool-looking Serengeti prescription sunglasses make full use of the Infiniflex flexible frame technology for a custom, face-conforming fit. Adjustable nose pads and a base curve of 8 RX improve the fit of the prescription sunglasses even more, so you'll hardly know the Rimini is on your face. Optical precision is another hallmark of the Serengeti Rimini Single Vision Polarized Sun Glasses; they are equipped with Serengeti's high-tech Polar PhD lenses, which are both photochromic and polarized for stellar glare protection and dynamic brightness adjustment. And with a progressive lens, the Rimini provides stellar near and far vision correction without a "bifocal line". For a natural-feeling pair of sunglasses with plenty of style to spare, choose the Serengeti Rimini Progressive Rx Polar PhD Shades.![]()
Serengeti Rimini Progressive Rx Sunglasses belongs to a great collection of prescription eyewear that we offer you on the site. Our site designed to work with your Rx details to be able to provide you with the individualized Serengeti Rimini Progressive Rx Sunglasses you are shopping for. Prescription eyewear is extremely personal, and we recognize that. When you need assistance with your purchase of Serengeti Rimini Progressive Rx Sunglasses, we have a team of specialists happy to answer any inquiries you have and help you place your order. Serengeti Rimini Progressive Rx Sunglasses is a elegant and functional eyewear product that will allow you to set your unique style that will turn heads and have people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 65mm x 40mm x 66mm |
| Distance Between Lenses: | 15mm |
| Frame Material: | Infiniflex titanium |
| Lens Material: | Polar PhD |
| Fit: | Large Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Polarized: | Yes |
| Prescription Type: | Progressive |