Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Piero Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Piero Progressive Prescription Sunglasses embody the adventures that await you on the open road, featuring rugged construction and enduring style for men and women. These sensible Serengeti prescription sunglasses are comfortable to wear on the longest road trips, with adjustable nose pads and temple tips, and their spring hinges give them added flexibility for maximum dependability. Like any pair of prescription sunglasses the lenses are the most important part of the Serengeti Piero Prescription Sun Glasses. Built in Serengeti's signature Ultra Light style, the glass lenses are photochromic, adapting to changing light conditions by adjusting the brightness of the sunglasses. Wherever you travel, you'll be able to see clearly with the Serengeti Piero Progressive Rx Photochromic Shades.![]()
Serengeti Piero Progressive Prescription Sunglasses is part of a broad choice of prescription eyewear that we offer you on the site. Our web site is tailored to make use of your prescription details in an effort to provides you with the individualized Serengeti Piero Progressive Prescription Sunglasses that you are shopping for. Prescription eyewear is especially personal, and we realize that. Should you need assistance with your purchase of Serengeti Piero Progressive Prescription Sunglasses, we have a team of client service agents prepared to answer any queries you have and help you place your order. Serengeti Piero Progressive Prescription Sunglasses is a classy and dependable eyewear product that can help you create your own style that will turn heads and have people talking!
| Base Curve: | 6 RX |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Dimensions: | 54mm x 40mm x 56mm |
| Distance Between Lenses: | 20mm |
| Fit: | Small/Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |