Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Pareto Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Pareto Progressive Prescription Sunglasses are among the smallest sunglasses in the Infiniflex design, a subtle pair of shades that look great and provide excellent optical performance. These Serengeti prescription sunglasses are built with Serengeti's finely crafted Polar PhD lenses, which are polarized for anti-glare performance and photochromic to adapt automatically to changing light conditions, giving you clear, corrected vision wherever you go. Serengeti has built the Serengeti Pareto Polarized Progressive Lens Sun Glasses with attention to comfort; their super-elastic Infiniflex frame material is highly durable and will conform to your face with the help of the adjustable nose pads, creating a custom fit that you can wear all day. These prescription sunglasses are lightweight and stylish, with attractive frames and lenses in fashionable colors. For a diminutive pair of progressive lens sunglasses that will perfectly compliment your sense of style, choose the Serengeti Pareto Prescription Polar PhD Shades.![]()
Serengeti Pareto Progressive Prescription Sunglasses belongs to a huge choice of prescription eyewear that we provide on the site. Our web site is tailored to work with your RX info to be able to give you the individualized Serengeti Pareto Progressive Prescription Sunglasses you're looking for. Prescription eyewear is extremely personal, and we know that. Should you need assistance with your purchase of Serengeti Pareto Progressive Prescription Sunglasses, we have a team of representatives all set to answer any queries you will have and help you place your order. Serengeti Pareto Progressive Prescription Sunglasses is a cool and efficient eyewear product that will allow you to create your unique style that will make heads turn and have people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 57mm x 36mm x 58mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Frame Material: | Infiniflex |
| Fit: | Small/Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Type: | Progressive |