Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Palladio Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Palladio Single Vision Prescription Sunglasses are an extremely comfortable and durable pair of prescription sunglasses that are great for road trips and turning heads. These stylish Serengeti prescription sunglasses utilize super-elastic Infiniflex frames with adjustable nose pads and a double bridge style for incredible, face-conforming comfort. The state of the art Polar PhD lenses on the prescription sunglasses are photochromic to adjust to changing light conditions and polarized to eliminate glare and enhance optical clarity with the Serengeti Palladio Rx Polarized Single Vision Shades. An attractive frame perfectly compliments Serengeti's crystal-clear lenses for an attractive pair of shades for every occasion. Get a comfortable pair of single vision sunglasses that will fit in anywhere you go with the Serengeti Palladio Single Vision Polar PhD Sun Glasses.![]()
Serengeti Palladio Prescription Sunglasses is part of a substantial collection of prescription eyewear that we make available on the site. Our web site is designed to work with your Rx details in an effort to provide you with the personalized Serengeti Palladio Prescription Sunglasses that you're looking for. Prescription eyewear is highly personal, and we realize that. Should you need guidance on your purchase of Serengeti Palladio Prescription Sunglasses, we have a staff of customer service agents ready to answer any inquiries you will have and help you place the order. Serengeti Palladio Prescription Sunglasses is a cool and useful eyewear product that can help you set your own style which will turn heads and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 60mm x 41mm x 62mm |
| Distance Between Lenses: | 15mm |
| Frame Material: | Infiniflex |
| Fit: | Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Type: | Single Vision |