Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Orvieto Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Orvieto Single Vision Prescription Sunglasses are always ready for the next adventure that life throws at you. These high-velocity Serengeti prescription sunglasses utilize comfortable, broad nylon frames that are both lightweight and supple. For an even more comfortable fit, the prescription sunglasses have Megol temple tips, adjustable nose pads, and an 8 RX base curve that creates an excellent wraparound fit. The Serengeti Orvieto Prescription Polarized Sun Glasses are equipped with Serengeti's highly efficient Polar PhD lens, which are both polarized and photochromic, eliminating glare and giving you a dynamic brightness range that changes with your environment. The lenses on the single vision sunglasses are a standard prescription lens, modified to fit your personal eyewear prescription, so you'll be able to see your best even in direct sunlight. Stay active with the comfortable curves of the Serengeti Orvieto Single Vision Rx Polar PhD Shades.![]()
Serengeti Orvieto Prescription Sunglasses belongs to an extensive collection of prescription eyewear that we provide on the site. Our site intended to utilize your Rx info in an effort to provide you with the tailored Serengeti Orvieto Prescription Sunglasses that you're on the search for. Prescription eyewear is highly personal, and we know that. Should you need guidance on your purchase of Serengeti Orvieto Prescription Sunglasses, we have a staff of representatives prepared to answer any questions you have and help you place your order. Serengeti Orvieto Prescription Sunglasses is a tasteful and functional eyewear product that will help you develop your own style that will make heads turn and have people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 62mm x 39mm x 66mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Fit: | Medium/Large |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Single Vision |