Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Milano Progressive Lens Rx Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Milano Progressive Prescription Sunglasses defy description with classic design and modern science. Built with incredibly lightweight nylon frames, these Serengeti prescription sunglasses embody personalized comfort with adjustable temple tips and nose pads, plus spring hinges add flexible durability to the shades. Like all sunglasses by Serengeti, the Serengeti Milano Single Vision Sun Glasses feature photochromic lenses, which dynamically adjust their tint in accordance with changing light conditions. The prescription sunglasses are both high-performance and high fashion. With a wide selection of colored lenses and a 6 RX base curve, the single vision sunglasses offer excellent vision correction with a secure and comfortable wraparound fit. Show off your sense of style while improving your clarity of vision with the Serengeti Milano Prescription Sunglasses.![]()
Serengeti Milano Progressive Lens Rx Sunglasses is part of an extensive selection of prescription eyewear that we supply on the site. Our site tailored to work with your RX details in order to provides you with the personalized Serengeti Milano Progressive Lens Rx Sunglasses you're trying to find. Prescription eyewear is highly personal, and we realize that. Should you need help with your purchase of Serengeti Milano Progressive Lens Rx Sunglasses, we have a team of representatives equipped to answer any questions you have and help you place the order. Serengeti Milano Progressive Lens Rx Sunglasses is a stylish and sensible eyewear product that will enable you to set your individual style that will make heads turn and have people talking!
| Base Curve: | 6 RX |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Dimensions: | 52mm x 43mm x 57mm |
| Distance Between Lenses: | 19mm |
| Fit: | Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |