Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Manetti Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Manetti Progressive Prescription Sunglasses are slim, subtle, and stylish prescription sunglasses that will help you see clearly with improved UV protection and fashionability when compared with your normal eyeglasses. Infiniflex stems give the Serengeti prescription sunglasses a close fit, while a titanium full-frame border improves durability and gives the sunglasses a sophisticated look. These prescription sunglasses are equipped with progressive lens bifocal-like performance without a dividing bifocal line. The Serengeti Manetti Polarized Progressive Rx Sun Glasses are built with Serengeti's state of the art Polar PhD lenses, which are photochromic for dynamic brightness adjustment and polarized to dramatically reduce glare seen through the sunglasses. An 8 RX base curve on the progressive lens sunglasses give you optimum peripheral coverage for total visual protection at all times. Keep your vision sharp while staying fashionable at the same time with the Serengeti Manetti Progressive Lens Polar PhD Shades.![]()
Serengeti Manetti Progressive Prescription Sunglasses is part of a broad collection of prescription eyewear that we present on the site. Our store is developed to use your prescription details to be able to give you the tailored Serengeti Manetti Progressive Prescription Sunglasses that you are searching for. Prescription eyewear is especially personal, and we understand that. When you need help on your purchase of Serengeti Manetti Progressive Prescription Sunglasses, we have a team of specialists ready to answer any questions you have and help you place your order. Serengeti Manetti Progressive Prescription Sunglasses is a contemporary and useful eyewear product that will enable you to develop your unique style that will turn heads and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Size: | 58mm x 37mm x 59mm |
| Distance Between Lenses: | 21mm |
| Frame Material: | Infiniflex, titanium front |
| Fit: | Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Polarized: | Yes |
| Prescription Type: | Progressive |