Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Lorenzo Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Lorenzo Progressive Prescription Sunglasses combine an arresting triple bridge with slim temples to create a classically modern pair of designer sunglasses. A 6 RX wraparound base curve, adjustable nose pads, and adjustable temple tips allow these Serengeti prescription sunglasses to rest comfortably and securely on your face. A spring hinge on the prescription sunglasses allows the frames to bend backward for added durability, great for those open road adventures where you can't always guarantee the safety of your sunglasses. Serengeti has equipped the Serengeti Lorenzo Progressive Sun Glasses with durable glass lenses that are both scratch- and impact-resistant. The progressive lens sunglasses are also photochromic, so they will automatically adjust to changes in lighting, and its progressive lens combines reading glasses with standard eyeglasses, without the disadvantage of a bifocal line. Stay in style no matter where you are with the Serengeti Lorenzo Rx Photochromic Sunglasses.![]()
Serengeti Lorenzo Progressive Prescription Sunglasses belongs to a giant assortment of prescription eyewear that we present on the site. Our web site is tailored to work with your prescription info to be able to give you the personalised Serengeti Lorenzo Progressive Prescription Sunglasses that you're trying to find. Prescription eyewear is highly personal, and we know that. When you need help on your purchase of Serengeti Lorenzo Progressive Prescription Sunglasses, we have a team of experts equipped to answer any inquiries you may have and help you place the order. Serengeti Lorenzo Progressive Prescription Sunglasses is a trendy and useful eyewear product that can help you set your unique style which will turn heads and have people talking!
| Frame Material: | Nylon |
| Base Curve: | 6 RX |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Dimensions: | 59mm x 42mm x 56mm |
| Distance Between Lenses: | 17mm |
| Fit: | Medium/Large Universal |
| Gender: | Universal |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Type: | Progressive |