Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Levanto Single Vision Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7586SV is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses, Prescription Sunglasses for Men, Single Vision Prescription Sunglasses for Men yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Levanto Single Vision Prescription Sunglasses are incredibly lightweight, comfortable prescription sunglasses for everyday wear. These sophisticated Serengeti prescription sunglasses are highly flexible and tough, with an S-Flex frame and double bridge design. The prescription sunglasses feature a base curve of 8 RX that provides wraparound comfort and peripheral protection. Equipped with a polarized lens, the Serengeti Levanto Single Vision Rx Polarized Sun Glasses all but eliminate glare for clear, undistorted visuals. Like all Serengeti single vision sunglasses, the Levanto is also photochromic, so it will automatically adapt to lighter or darker conditions by changing the shading of the lens. See clearly and comfortably in any situation with the Serengeti Levanto Prescription Photochromic Shades.![]()
Serengeti Levanto Single Vision Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7586SV is part of an extensive variety of prescription eyewear that we supply on the website. Our site created to apply your RX details in order to give you the custom Serengeti Levanto Single Vision Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7586SV that you have been on the search for. Prescription eyewear is especially personal, and we recognize that. When you need assistance with your purchase of Serengeti Levanto Single Vision Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7586SV, we have a staff of client service agents ready to answer any inquiries you may have and help you place your order. Serengeti Levanto Single Vision Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7586SV is a very popular and efficient eyewear product that can help you set your own style which will turn heads and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Dimensions: | 62mm x 41mm x 64mm |
| Distance Between Lens: | 18mm |
| Fit: | Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Type: | Single Vision |