Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Destare Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Destare Progressive Prescription Sunglasses are built for your non-stop lifestyle, with a swept-back, high-octane look and plenty of high velocity features. The Serengeti prescription sunglasses stay firmly in place no matter how fast you're moving with their wraparound 8 RX base curve. Serengeti has equipped the Serengeti Destare Prescription Polarized Sun Glasses with their famous Polar PhD lens, which combines photochromic and polarized properties into a single high definition lens. The photochromic lens on the prescription sunglasses will adapt the sunglasses' brightness to changing light conditions, while the polarization removes glare from the Destare for an unmatched view. The progressive lens sunglasses will easily suit your personal eyewear prescription, allowing you to venture out in the sun while seeing clearly. Supplement your high-speed lifestyle with the fast-moving Serengeti Destare Progressive Rx Half-Frame Shades.![]()
Serengeti Destare Progressive Prescription Sunglasses belongs to a giant selection of prescription eyewear that we make available on the site. Our web site is developed to make use of your prescription info in order to give you the personalized Serengeti Destare Progressive Prescription Sunglasses that you're searching for. Prescription eyewear is especially personal, and we know that. Should you need assistance with your purchase of Serengeti Destare Progressive Prescription Sunglasses, we have a staff of representatives all set to answer any questions you will have and help you place your order. Serengeti Destare Progressive Prescription Sunglasses is a elegant and useful eyewear product that will help you set your own style which will make heads turn and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 125mm |
| Lens Dimensions: | 68mm x 39mm x 73mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Frame Material: | Stainless steel |
| Fit: | Medium/Large Universal |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |