Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Corrente Prescription Progressive Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Corrente Progressive Prescription Sunglasses 7690 are a lightweight and sporty pair of shades that will serve you well on any outdoor adventure. The supple nylon frames utilize a peripheral-protecting 8 RX base curve to conform comfortably to your face shape, and these Serengeti prescription sunglasses sport Megol temple tips and nose pads for non-slip security. Serengeti has equipped the Serengeti Corrente Rx Polarized Sun Glasses with their state of the art Polar PhD lens, which combines photochromic and polarized lens properties into a single powerful lens. The prescription sunglasses automatically adjust to changes in lighting with photochromic technology, and their polarization eliminates glare for a clear, unobstructed view of the world. Progressive lens sunglasses eliminate the bifocal line while preserving the dual-purpose vision correction of bifocals, and with the Corrente you can look sharp while keeping your vision sharper. Stay active, stay cool with the Serengeti Corrente Progressive Half-Rim Shades.![]()
Serengeti Corrente Prescription Progressive Sunglasses is part of a sizable collection of prescription eyewear that we make available on the website. Our website is tailored to utilize your Rx information in order to give you the customized Serengeti Corrente Prescription Progressive Sunglasses that you are on the search for. Prescription eyewear is extremely personal, and we comprehend that. If you need help with your purchase of Serengeti Corrente Prescription Progressive Sunglasses, we have a team of representatives all set to answer any inquiries you will have and help you place the order. Serengeti Corrente Prescription Progressive Sunglasses is a elegant and dependable eyewear product that will help you develop your unique style which will make heads turn and get people talking!
| Frame Color: | Shiny Black/Crystal Gray |
| Lens Color: | Sedona |
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 125mm |
| Lens Dimensions: | 70mm x 39mm x 74mm |
| Distance Between Lenses: | 18mm |
| Fit: | Medium/Large Universal |
| Gender: | Unisex |
| Frame Material: | Nylon |
| Photochromic: | Yes |
| Polarized: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive Lens |