Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Brando Progressive Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7886PR is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses, Prescription Sunglasses for Men, Progressive Prescription Sunglasses for Men yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Brando Progressive Prescription Sunglasses bring sleek design and state of the art features to the classic Aviator. The face-conforming Wire-Flex frame of the Serengeti prescription sunglasses is highly durable because of its flexibility, allowing you to bring the Brando on the open road without worry. Serengeti has installed photochromic glass lenses in the Brando, complete with Spectral Control to enhance color fidelity, giving you a pristine, high-quality viewing experience through the Serengeti Brando Glass Lens Prescription Sun Glasses. The prescription sunglasses are built with progressive prescription lenses, which combines a close-range lens for reading with another lens for standard vision correction without a "bifocal line" to get in the way. For a classic pair of aviator sunglasses that will enhance your vision according to your prescription, choose the Serengeti Brando Progressive Rx Shades.![]()
Serengeti Brando Progressive Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7886PR belongs to a great variety of prescription eyewear that we make available on the site. Our web site is designed to utilize your prescription info to be able to provides you with the custom made Serengeti Brando Progressive Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7886PR you are shopping for. Prescription eyewear is highly personal, and we comprehend that. If you need help on your purchase of Serengeti Brando Progressive Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7886PR, we have a staff of customer service agents all set to answer any queries you have and help you place your order. Serengeti Brando Progressive Prescription Sunglasses, Satin Black Frame-7886PR is a popular and sensible eyewear product that will allow you to set your own style which will turn heads and have people talking!
| Base Curve: | 6 RX |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Size: | 57mm x 37mm x 60mm |
| Distance Between Lenses: | 13mm |
| Frame Material: | Wire-Flex |
| Fit: | Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Progressive |