Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Azione Prescription Rx Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Azione Single Vision Prescription Sunglasses are a modern pair of sunglasses that look at home on any face. These modern, minimalist Serengeti prescription sunglasses are excellent for traveling anywhere in the world, with their thin nylon frames and no-frame lens design. Equipped with Megol temple tips and adjustable nose pads, the prescription sunglasses can be as personalized as your prescription. The Serengeti Azione Single Vision Rx Polar PhD Sun Glasses utilize Serengeti's exclusive Polar PhD lens, which is both polarized for stellar anti-glare protection and photochromatic for enhanced color fidelity. These single vision sunglasses utilize the standard single vision lens found on most prescription glasses, ideal for viewing objects both near and far more clearly than before. Hit the road with the contemporary stylings of the Serengeti Azione Polarized Prescription Sunglasses.![]()
Serengeti Azione Prescription Rx Sunglasses belongs to a massive collection of prescription eyewear that we present on the website. Our web site is designed to use your Rx details in an effort to provides you with the custom-made Serengeti Azione Prescription Rx Sunglasses that you are shopping for. Prescription eyewear is highly personal, and we realize that. Should you require assistance with your purchase of Serengeti Azione Prescription Rx Sunglasses, we have a staff of representatives ready to answer any queries you have and help you place your order. Serengeti Azione Prescription Rx Sunglasses is a trendy and sensible eyewear product that can help you set your own style which will turn heads and get people talking!
| Baser Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 132mm |
| Lens Size: | 63mm x 46mm x 66mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Frame Material: | Nylon |
| Lens Material: | Polar PhD |
| Fit: | Small/Medium |
| Gender: | Unisex |