Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Azione Progressive Rx Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Azione Progressive Prescription Sunglasses will look at home on any face with their modern styling and comfortable fit. These modern, minimalist Serengeti prescription sunglasses are excellent for traveling anywhere in the world, with their thin nylon frames and no-frame lens design. Equipped with non-slip Megol temple tips and adjustable nose pads for added comfort, the prescription sunglasses can be as unique as you are. The Serengeti Azione Progressive Rx Photochromic Sun Glasses utilize Serengeti's exclusive Polar PhD lens, which is both polarized for stellar anti-glare protection and photochromic for dynamic brightness adjustment when lighting conditions change. These progressive lens sunglasses utilize a progressive lens, found on some modern prescription glasses, giving you the close and far power of bifocals without the trademark "bifocal line" getting in your way. Hit the road with the contemporary stylings and modern technology of the Serengeti Azione Polarized Prescription Sunglasses.![]()
Serengeti Azione Progressive Rx Sunglasses belongs to a significant collection of prescription eyewear that we offer you on the site. Our website is intended to use your RX info in an effort to provide you with the tailored Serengeti Azione Progressive Rx Sunglasses you're in the market for. Prescription eyewear is highly personal, and we understand that. Should you require assistance with your purchase of Serengeti Azione Progressive Rx Sunglasses, we have a staff of customer service agents all set to answer questions you will have and help you place the order. Serengeti Azione Progressive Rx Sunglasses is a classy and functional eyewear product that will help you develop your own style which will turn heads and have people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 132mm |
| Lens Size: | 63mm x 46mm x 66mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Frame Material: | Nylon |
| Lens Material: | Polar PhD |
| Fit: | Small/Medium |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Velvet Hematite |