Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Assisi Single Vision Prescription Sunglasses, Shiny Satin Black Frame-7753SV is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses, Prescription Sunglasses for Men, Single Vision Prescription Sunglasses for Men yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Assisi Single Vision Prescription Sunglasses are a comfortable and lightweight pair of full-frame prescription sunglasses by Serengeti. These Serengeti prescription sunglasses feature a thick, bold frame made from durable nylon. The frame houses two Polar PhD lenses, which are polarized to reduce glare and photochromic as well, automatically adapting the prescription sunglasses to changing light conditions. The Serengeti Assisi Single Vision Polarized Sun Glasses are incredibly comfortable, with non-slip Megol temple tips, adjustable nose pads, and an 8 RX base curve for a peripheral-covering, wraparound fit. Serengeti has equipped the sunglasses with single vision lenses for all purpose vision correction according to your prescription. See clearly and give an edge to your high-octane lifestyle with the Serengeti Assisi Prescription Nylon Frame Shades.![]()
Serengeti Assisi Single Vision Prescription Sunglasses, Shiny Satin Black Frame-7753SV belongs to a massive range of prescription eyewear that we offer you on the site. Our site designed to make use of your Rx details to be able to provide you with the individualized Serengeti Assisi Single Vision Prescription Sunglasses, Shiny Satin Black Frame-7753SV that you are on the search for. Prescription eyewear is especially personal, and we comprehend that. If you need guidance on your purchase of Serengeti Assisi Single Vision Prescription Sunglasses, Shiny Satin Black Frame-7753SV, we have a staff of representatives all set to answer any inquiries you may have and help you place the order. Serengeti Assisi Single Vision Prescription Sunglasses, Shiny Satin Black Frame-7753SV is a contemporary and practical eyewear product that will allow you to set your individual style that will make heads turn and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Dimensions: | 62mm x 36mm x 66mm |
| Distance Between Lenses: | 16mm |
| Fit: | Medium |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Prescription Lens Type: | Single Vision |