Tap Tap to Zoom
Unfortunately Serengeti Agazzi Progressive Prescription Sunglasses is not listed by EyewearPlanet.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Serengeti Agazzi Progressive Prescription Sunglasses prove that you can be fashionable and comfortable at the same time. These Serengeti prescription sunglasses are comfortable to wear all day for people with almost any face shape, thanks to their highly flexible Infiniflex frame material and completely adjustable nose pads. Serengeti has built their state of the art Polar PhD lenses into the Agazzi, providing professional-grade polarization for glare-free viewing; the sunglasses are also photochromic, automatically lightening and darkening the lens to compensate for current lighting conditions. The Serengeti Agazzi Polarized Progressive Sun Glasses feature a color-corrected lens that is both durable and effective. Designed for men and women, the prescription sunglasses feature an aggressive base curve of 8 RX for perfect peripheral protection. Stay comfortable and chic at the same time with the vision correction of Serengeti Agazzi Rx Infiniflex Shades.![]()
Serengeti Agazzi Progressive Prescription Sunglasses belongs to an extensive choice of prescription eyewear that we present on the site. Our site developed to apply your prescription information to be able to give you the custom made Serengeti Agazzi Progressive Prescription Sunglasses that you are shopping for. Prescription eyewear is especially personal, and we realize that. Should you require assistance with your purchase of Serengeti Agazzi Progressive Prescription Sunglasses, we have a staff of experts prepared to answer any questions you will have and help you place your order. Serengeti Agazzi Progressive Prescription Sunglasses is a tasteful and purposeful eyewear product that will allow you to develop your individual style that will turn heads and get people talking!
| Base Curve: | 8 RX |
| Temple Length: | 130mm |
| Lens Diameter: | 58mm x 37mm x 59mm |
| Distance Between Lenses: | 21mm |
| Frame Material: | Infiniflex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | Yes |
| Fit: | Medium Universal |
| Gender: | Unisex |
| Prescription Type: | Progressive |