Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 15 x
- Objective Lens Diameter:
- 21 mm
- Color:
- Black
Code: 3X-LM-LHM1521-57520
MPN: 57520
UPC: 5036422575203
Product Info for Opticron LED Hand Magnifier 15x 21mm
Opticron LED Hand Magnifier 15x 21mm is wonderful for hobbies and dealing with small parts. Whether for work or leisure, Opticron LED Hand Magnifier 15x 21mm delivers the engineering and picture quality you are searching for in a magnifier. Along with magnifiers like Opticron LED Hand Magnifier 15x 21mm, we offer a giant choice of eyewear products like sunglasses, eyeglasses, safety eyewear and accessories. Should you have inquiries, we have a team of product experts all set to assist you in your purchase.
Specifications for Opticron LED Hand Magnifier 15x 21mm:
| Manufacturer: | Opticron |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 34 mm |
| Width: | 39 mm |
| Magnification Type: | Fixed |
| Weight: | 1.8 oz |
Package Contents:
- Opticron LED Hand Magnifier 15x 21mm
- Case