Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 10 x
- Objective Lens Diameter:
- 26 mm
- Color:
- Black
Code: 3X-LM-LHM1026-57519
MPN: 57519
UPC: 5036422575197
Product Info for Opticron LED Hand Magnifier 10x 26mm
Opticron LED Hand Magnifier 10x 26mm is great for hobbies and dealing with small parts. Whether for work or leisure, Opticron LED Hand Magnifier 10x 26mm delivers the technology and resolution you're looking for in a magnifier. As well as magnifiers like Opticron LED Hand Magnifier 10x 26mm, we provide a broad choice of eyewear products like sunglasses, eyeglasses, safety eyewear and accessories. In case you have inquiries, we have a team of customer service agents all set to help you in your purchase.
Specifications for Opticron LED Hand Magnifier 10x 26mm:
| Manufacturer: | Opticron |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Color: | Black |
| Width: | 39 mm |
| Depth/Thickness: | 25.5 mm |
| Magnification Type: | Fixed |
| Length: | 106 mm |
| Weight: | 1.5 oz |
Package Contents:
- Opticron LED Hand Magnifier 10x 26mm
- Case