Tap Tap to Zoom
Product Info for Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's
Have a look at Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's. Contemporary, sensible and trendy, Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's is highly regarded by the fashion world. We strive to provide great sale prices for your eyewear necessities and it is exactly the same with Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's. Whether you are trying to establish a new fad or just add to your everyday appearance, Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's is precisely what you're looking for. Together with Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's, you will find a substantial choice of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . When you've got any questions about Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's or any other product on our website, we have a team of product specialists ready.
Specifications for Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's:
| Manufacturer: | Oakley |
| Application: | Outdoor |
| Temple Length: | 128 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| OTG: | No |
| Temple Design: | Bayonet |
| Frame Type: | Lightweight |
| Frame Material: | O Matter |
| Lens Shape: | Shield |
| Lens Material: | HDO |
| Horizontal Frame Measurement: | 138 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 50.5 mm |
| Bridge Design: | Standard |
| Eyewear Type: | Not Specified |
| Fit: | Universal |
| RX-Able: | Yes |
| Base Curve: | Toric Lenscal Lens |
Features of Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's
- Lightweight O Matter frame material with ellipse metal icon accents
- Unobtainium earsocks and nosepads for increased comfort and performance
- Oakley performance shield lens technology with HDO
- Available with Prizm lenses to enhance color, contrast and detail for an optimized experience
- Polarized and Iridium lens options available
- Available with Oakley Authentic Prescription Lenses
Package Contents:
- Oakley OO9208 Radar EV Path Sunglasses - Men's