Tap Tap to Zoom
Product Info for Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses
Take a look at Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses. Elegant, functional and chic, Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses is very well respected by the fashion world. We try to provide the best savings for your eyewear desires and it is just the same with Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses. Whether you're attempting to establish a brand new fad or maybe add to your everyday appearance, Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses is what you need. Besides Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses, we provide a big assortment of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you have any questions about Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses or another product on our store, we have a team of product specialists ready.
Specifications for Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses:
| Manufacturer: | Oakley |
| Temple Length: | 130 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Distance Between Lenses: | 19 mm |
| Base Curve: | Toric Lenscal Lens |
| Effective Lens Diameter ED: | 65.7 mm |
| Horizontal Lens Measurement A: | 60 mm |
| Front Material: | Plastic |
| Bridge Design: | Standard |
Features of Oakley Fuel Cell Rx Progressive Sunglasses
- Lightweight O Matter frame material
- Oakley Twin Toric lens technology with HDO
- Polarized and Iridium lens options available
- Available with Oakley Authentic Prescription Lenses
Package Contents:
- Oakley Fuel Cell Sunglasses with Progressive Prescription Lenses
- Soft Case