Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Grey
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 63 mm
- Polarized:
- No
- Condition:
- New
Code: OKS-SG-FLAKJKXLJ-OO9009-11-004-63
MPN: 0OO9009-11-004
UPC: 700285081045
Product Info for Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses
Take a look at Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses. Classy, useful and fashionable, Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses is very well respected by the fashion world. We strive to offer the best price for your eyewear preferences and it is exactly the same with Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses. Whether you are attempting to set a new style or simply add to your everyday look, Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses is precisely what you want. Apart from Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses, we offer a big range of sunglasses, eyeglasses, along with other eyewear . If you have questions about Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses or some other product on our store, we have a team of product experts ready.
Specifications for Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses:
| Manufacturer: | Oakley SI |
| Temple Length: | 135 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Male |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Grey |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Polarized: | No |
| Lens Material: | Plastic |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
| Frame Type: | Regular Fit |
| Horizontal Frame Measurement: | 63 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 39.1 mm |
| Lens Shape: | Irregular |
| Condition: | New |
| RX-Able: | Yes, Advanced |
| Temple Material: | Plastic |
| Base Curve: | Base 8,75Base 8 |
| Horizontal Lens Measurement A: | 63 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 37 mm |
| Effective Lens Diameter ED: | 66 mm |
| Bridge Design: | Standard |
| DBL Size: | 14 |
| Front Material: | Plastic |
| Lens Properties: | Standard |
Features of Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses
- Lightweight O Matter frame material with ellipse metal icon accents
- Unobtainium earsocks and nosepads for increased comfort and performance
- 8.75 base lens geometry with HDO
- Polarized, Iridium and Photochromic lens options available
- Interchangeable lens system
- Available with Oakley Authentic Prescription Lenses
- Protective soft vault included
Package Contents:
- Oakley SI Flak Jacket XLJ Sunglasses w/ Interchangeable Lenses