Tap Tap to Zoom
- Application:
- Tactical
- Frame Color:
- Black
- Lens Color:
- Orange
- Polarized:
- No
- Photochromic:
- No
- Temple Design:
- Flat
- Lens Material:
- Polycarbonate
Code: 5JY-USG-M4554-15624619
MPN: 15624619
UPC: 4046375403233
Product Info for SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass
Have a look at SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass. Chic, useful and stylish, SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass is highly viewed by the world of fashion. We try to deliver the perfect price for your eyewear preferences and it is no different with SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass. Whether you're looking to establish a unique trend or just add to your everyday appearance, SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass is precisely what you want. As well as SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass, you will find a huge choice of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you have questions about SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass or another product on our site, we have a team of dedicated customer service agents standing by.
Specifications for SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass:
| Manufacturer: | SWISSEYE |
| Application: | Tactical |
| Temple Length: | 122 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Orange |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Flat |
| Frame Type: | Semi-Rimless |
| Frame Material: | Rubber |
| Lens Shape: | Wraparound |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Anti-Scratch, Anti-Fog |
| Horizontal Frame Measurement: | 149 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 46 mm |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
Features of SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass
- Lightweight protection glasses with rubberized, fluted temples
- Optimal wearing comfort with ear protection because of the flat temples
- Temple inclination
- Polycarbonate lens with antifog/antiscratch-coating
- 100% UVA, UVB and UVC protection up to 400 nm (nanometer)
Package Contents:
- SWISSEYE Lancer Tactical Sunglass
- Microfiber bag