Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black has been discontinued by Liquid Image and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Goggles & Safety Eyewear, Swim Goggles yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black
Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black delivers useful functionality you require at a price you absolutely need. Liquid Image has produced Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black to meet the needs of the needs of the customers at a reasonable price. The product is created after speaking with consumers and utilizing ideas. Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black is made from latest technology. Enhanced engineering and style and design that go into Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black are second to none and provide greater value for your money. In addition to the Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Wide Angle, Black, we feature a huge selection of other eyewear and accessories such as sunglasses, goggles, and eyeglasses at excellent everyday affordable prices. In case you have any questions, may want to call our customer service agents.
Specifications for Liquid Image Extreme Sport Cam Scuba Series Digital Camera Mask - 12MP, Black:
| Color: | Black |
| Image Sensor: | 1/2.5" 5 MP CMOS Sensor |
| Pixels Still Image: | 5.0MP |
| Image Resolution Still Images: | 2560 x 1920 |
| Image Resolution Video: | 1280x720, HD 720P |
| Digital Video Recording Rate: | Up to 30 fps @ 720P |
| Internal NAND Flash Memory: | 64MB for processing only |
| Storage Medium: | Micro SD (up to 32GB) |
| Lens: | 2G2P Fix Lens, 135° |
| Lens Aperture: | F/2.8 f=8.5mm |
| Lens Focus: | .5m - 3m |
| Shutter Speed Stills: | 1/16 - 1/1000 |
| Sensitivity: | Auto; ISO 100-200 |
| White Balance: | Automatic |
| Audio: | Integrated Speaker, No Mic |
| Display: | Status LCD Panel |
| Storage Capacity w/ 16GB Card Still: | 36800 Images |
| Storage Capacity w/ 16GB Card Video: | 960min |
| Data Format Picture: | JPEG |
| Data Format Video: | H.264 w/ Audio |
| Interface: | USB 2.0 Full Speed |
| Power Supply: | 4x AAA Batteries |
| Weight w/ Batteries and MicroSD: | 360g |
| Dimensions: | 8.9cm x 18.7cm x 13.3cm H |
| Standard Accessories: | USB Cable, Manual, Silicon Tube, Lithium Batteries |
Features of Liquid Image Digital Camera HD Video SCUBA Series Swim Goggles:
- Integrated dive mask/camera that records HD 720P video (1280x720) at 30fps along with 5.0MP still images
- depth rating is 40m/130ft, which covers depths reached by certified recreational divers
- Micro SD/SDHC card slot and comes with a 2GB micro SD card
- Memory can expand up to 32GB, to record thousands of still images or approximately 16 hrs of video
- 4 x AAA Batteries
- Estimated Lithium battery performance is 2000 still images or 2hrs of video
- Lever style buttons which are easy to press while wearing diving gloves
- Record with the push of a button
- LED lights inside the mask indicate the mode to the user
- Buttons are positioned along the upper right corner of the frame and area easy to access
- Goggle lenses are made of tempered glass and have integrated crosshairs that help you to line up shots
- Wider angle POV camera will capture a larger field of view allowing the user to think less about operating the camera
- TV playback is also possible through the RCA/USB cable
Package Contents:
- Liquid Image Scuba Series Xtreme Sport Cam Underwater Digital Camera Goggles - Black, 12MP
- USB Cable
- Manual
- Silicon Tube
- Lithium Batteries
- 2GB Micro SD Card