Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue has been discontinued by Liquid Image and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Goggles & Safety Eyewear, Swim Goggles yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue
Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue provides useful functionality you require at a cost you require. Liquid Image created Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue to appeal to the requirements of the customers at a reasonable cost. The style is created after contacting customers and using suggestions. Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue is produced with most advanced technology. Top-notch engineering and style and design that go into Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue are unequaled and give you more bank for your buck. Apart from Liquid Image Scuba 5mp HD Camera Mask, Blue, we stock a huge selection of other eyewear and accessories such as sunglasses, goggles, and eyeglasses at awesome everyday discount prices. Should you have any questions, go ahead and get in touch with our product specialists.
Specifications for Liquid Image Extreme Sport Cam Scuba Series 720P HD Digital Camera Mask:
| Image Sensor: | 1/2.5" 5 MP CMOS Sensor |
| Pixels Still Image: | 5.0MP |
| Image Resolution Still Images: | 2592 x 1944 |
| Image Resolution Video: | 1280x720, HD 720P |
| Digital Video Recording Rate: | Up to 30 fps @ 720P |
| Internal NAND Flash Memory: | 64MB for processing only |
| Storage Medium: | Micro SD (up to 32GB) |
| Lens: | 2G2P Fix Lens, 54° |
| Lens Aperture: | F/2.8 f=8.5mm |
| Lens Focus: | .5m - 3m |
| Shutter Speed Stills: | 1/16 to 1/1000 Sec |
| Sensitivity: | Auto; ISO 100-200 |
| White Balance: | Automatic |
| Audio: | Integrated Speaker, No Mic |
| Display: | Status LCD Panel |
| Storage Capacity w/ 16GB Card Still: | 36800 Images |
| Storage Capacity w/ 16GB Card Video: | 960min |
| Data Format Picture: | JPEG |
| Data Format Video: | H.264 w/ Audio |
| Interface: | USB 2.0 Full Speed |
| Power Supply: | 4x AAA Batteries |
| Weight w/ Batteries and MicroSD: | 360g |
| Dimensions: | 8.9cm x 18.7cm x 13.3cm H |
| Standard Accessories: | USB Cable, Manual, Silicon Tube, Lithium Batteries |
Features of Liquid Image Waterproof SCUBA Digital HD Camera Mask Diving Goggles:
- Integrated water resistant High Definition 720P digital video camera plus 5.0MP photo
- Operates to a depth of 130ft / 40m
- Goggle lenses are made of tempered glass
- Integrated crosshairs help you to line up shots
- LED inside the mask tells you if you are in still image or video mode
Package Contents:
- Liquid Image Scuba Series 720P HD Digital Camera Divers Mask
- USB Cable
- Manual
- Silicon Tube
- Lithium Batteries
- 2GB Micro SD Card