Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black has been discontinued by Liquid Image and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Goggles & Safety Eyewear, Swim Goggles yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black
Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black delivers kind of functionality that you want at a price you need. Liquid Image developed Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black to serve the needs of the users at an affordable price. The design is manufactured after actually talking to consumers and applying advice. Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black is made with latest technology. Better engineering and style and design that go into Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black are unparalleled and provide more bank for your buck. Besides Liquid Image 5MP VideoMask Series Waterproof Digital Camera Goggles, Black, we stock a huge selection of other eyewear and accessories such as sunglasses, goggles, and eyeglasses at fantastic everyday affordable prices. If you happen to have questions, may want to contact our customer service experts.
Specifications for Liquid Image Extreme Sport Cam VideoMask Underwater Swim Goggle Camera:
| Image Sensor: | 1/2.5" 5 MP CMOS Sensor |
| Pixels Still Image: | 5.0MP |
| Image Resolution Still Images: | 2560 x 1920 |
| Image Resolution Video: | 720x480, D1 |
| Digital Video Recording Rate: | Up to 30 fps @ D1 |
| Internal NAND Flash Memory: | 16MB |
| Storage Medium: | Micro SD (up to 16GB) |
| Lens: | 2G2PP Fix Lens, 54° |
| Lens Aperture: | F/2.8 f=8.5mm |
| Lens Focus: | 1m to Infinity |
| Shutter Speed: | 1/16 - 1/1000 |
| Sensitivity: | Auto; ISO 100-200 |
| White Balance: | Automatic |
| Audio: | Integrated Speaker, No Mic |
| Display: | Status LCD Panel |
| Storage Capacity w/ 16GB Card Still: | 22400 Images |
| Storage Capacity w/ 16GB Card Video: | 320min |
| Data Format Picture: | JPEG |
| Data Format Video: | M-JPEG w/ Audio |
| Interface: | USB 2.0 Full Speed |
| Power Supply: | 2x AAA Batteries |
| Weight w/ Batteries and MicroSD: | 339g |
| Dimensions: | 8.9cm x 18.7cm x 13.3cm H |
| Standard Accessories: | USB Cable, Manual, Silicon Tube, Lithium Batteries |
Features of Liquid Image Video Mask Digital Video Camera Waterproof Swim Goggles:
- Operates to a depth of 65ft / 20m
- Ideal for snorkeling, scuba, spearfishing, freediving, shark cage diving and shallow scuba diving
- Goggle lenses are made of tempered glass
- Integrated crosshairs that help you to line up shots
- LED inside the mask tells you if you are in still image or video mode
- Downloading images is as easy as plugging in the mask to your PCs or Macs USB port (USB cable included) and pressing the power button
- The included software (PC only) allows you to edit your content
- Built-in 16 MB memory can store approximately 27 pictures or approximately 40 seconds of video
- A microSD/SDHC card slot allows you to expand memory up to 16GB for additional pictures or videos
- Requires two AAA batteries (included)
Package Contents:
- Liquid Image VideoMask Xtreme Sport Cams 5 MegaPixel Waterproof Digital Camera Mask
- UBS Cord
- Manual
- Silicon Tube
- Lithium Batteries