Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Dark Grey
- Lens Color:
- Blue Mirror
- Polarized:
- Yes
- Condition:
- New
- Gender:
- Unisex
Code: LU-SH-LP1305-181275
MPN: 181275
UPC: 030317029616
Product Info for Leupold Payload Performance Eyewear
Leupold Payload Performance Eyewear delivers useful functionality you require at a cost you require. Leupold has developed Leupold Payload Performance Eyewear to appeal to the needs of the users at a reasonable price. The design is created after meeting with consumers and implementing ideas. Leupold Payload Performance Eyewear is made from latest technology. Exceptional engineering and design that go into Leupold Payload Performance Eyewear are extraordinary and provide you with greater value for your money. As well as Leupold Payload Performance Eyewear, we feature a huge selection of other eyewear and accessories such as sunglasses, goggles, and eyeglasses at awesome everyday discount prices. If you happen to have questions, you can get hold of our customer service experts.
Specifications for Leupold Payload Performance Eyewear:
| Manufacturer: | Leupold |
| Frame Color: | Dark Grey |
| Lens Color: | Blue Mirror |
| Polarized: | Yes |
| Condition: | New |
| Gender: | Unisex |
| Last Chance: | Yes |
| Frame Material: | TR90-NZZ |
| Temple Length: | 122 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 133 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 50 mm |
| Lens Material: | Polycarbonate |
Features of Leupold Payload Performance Eyewear
- Daylight Max provides UV protection for optimal performance in bright conditions.
- In-Fused Polarized Lenses eliminate excess glare and keep your eyes fresh on the water and in the field. The polarized layer is in-between the lens layers, which helps reduce wear for a lifetime of performance.
- DiamondCoat is a hardened surface coating that reduces surface scratches.
- Guard-ion is a hydrophobic lens coating that sheds dirt and water for a maintenance-free, clear, crisp image.
- ANSI Z87-2+ is a ballistic rating that meets or exceeds ANSI high-velocity impact standards for eye protection using prescription lenses.
Package Contents:
- Leupold Payload Performance Eyewear
- Includes Hard Protective Case
- Lens Cloth
- Microfiber Soft draw bag.