Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Shadow Gray Flash
- Polarized:
- Yes
- Condition:
- New
- Gender:
- Unisex
Code: LU-SH-LP1313-181280
MPN: 181280
UPC: 030317029586
Product Info for Leupold Cheyenne Performance Eyewear
Leupold Cheyenne Performance Eyewear offers useful functionality which you want at a price you absolutely need. Leupold has developed Leupold Cheyenne Performance Eyewear to focus on the requirements of the users at a reasonable cost. The design and style is manufactured after talking to customers and using thoughts. Leupold Cheyenne Performance Eyewear is made from latest technology. State-of-the-art engineering and design that go into Leupold Cheyenne Performance Eyewear are unparalleled and provide greater value for your money. Along with Leupold Cheyenne Performance Eyewear, we supply thousands of other eyewear and accessories such as sunglasses, goggles, and eyeglasses at fantastic everyday discount prices. In case you have any questions, feel free to call our customer service experts.
Specifications for Leupold Cheyenne Performance Eyewear:
| Manufacturer: | Leupold |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Shadow Gray Flash |
| Polarized: | Yes |
| Condition: | New |
| Gender: | Unisex |
| Frame Material: | TR90-NZZ |
| Horizontal Frame Measurement: | 134 mm |
| Temple Length: | 113 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 48 mm |
| Lens Material: | Polycarbonate |
Features of Leupold Cheyenne Performance Eyewear
- Daylight Max provides UV protection for optimal performance in bright conditions.
- In-Fused Polarized Lenses eliminate excess glare and keep your eyes fresh on the water and in the field. The polarized layer is in-between the lens layers, which helps reduce wear for a lifetime of performance.
- DiamondCoat is a hardened surface coating that reduces surface scratches.
- Guard-ion is a hydrophobic lens coating that sheds dirt and water for a maintenance-free, clear, crisp image.
- ANSI Z87-2+ is a ballistic rating that meets or exceeds ANSI high-velocity impact standards for eye protection using prescription lenses.
Package Contents:
- Leupold Cheyenne Performance Eyewear
- Includes Hard Protective Case
- Lens Cloth
- Microfiber Soft draw bag.