Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case
Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case belongs to a bigger range of eyewear accessories and eyewear products. We provide you with competitive prices on Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case and all sorts of other products you find on the website. Our customer service specialists are ready to answer inquiries you have.
Specifications for Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
| Weight: | 4.3 oz |
| Height: | 190 mm, 7.5 in |
| Application: | Around Town, Tactical, Work, Duty |
| Length: | 80 mm, 3.1 in |
| Width: | 2.4 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case
- Tough shape & material protect your glasses
- Fuzzy interior keeps lenses from scratching
- Snap-hook for fast clipping to any bag
- Fits most eye-wear like: sun, shooting, work, etc.
Package Contents:
- Hazard 4 Mil-Pod Sunglasses Case