Tap Tap to Zoom
Product Info for Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses
Have a look at Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses. Eye-catching, useful and stylish, Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses is very well viewed by the world of fashion. We strive to offer great savings for your eyewear necessities and it is exactly the same with Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses. Whether you are trying to establish a brand new fad or just add to your everyday look, Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses is what you need. In combination with Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses, we provide a large assortment of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you have questions about Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses or another product on our website, we have a team of customer service agents ready.
Specifications for Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses:
| Manufacturer: | Gatorz |
| Size: | Large |
| Temple Length: | 130 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Frame Type: | Wide |
| Frame Material: | Precision CNC Machined Aluminum |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 142 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 48 mm |
| Distance Between Lenses: | 25 mm |
| Lens Type: | Digitally Optimized Polarized |
Features of Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses
- Precision CNC Machined Aluminum Frame
- Stainless Steel Rivets Bond 4 Hinges to Frame
- Durable Cerakote and Anodized Coatings
- 100+ Point Measurement Quality Check
- Adjustable Center Frame Width
- Thin Adjustable Temples
- Adjustable Silicone Nosepiece with Metal Core
Package Contents:
- Gatorz Rig Sunglasses with Digitally Optimized Polarized Lenses
- Gatorz Case