Tap Tap to Zoom
Product Info for Gatorz Marauder Sunglasses
Check out Gatorz Marauder Sunglasses. Classy, well-designed and classy, Gatorz Marauder Sunglasses is highly considered by the fashion world. We try to offer great sale prices for your eyewear requirements and it is no different with Gatorz Marauder Sunglasses. Whether you're expecting to set a unique fad or maybe add to your everyday look, Gatorz Marauder Sunglasses is just what you're looking for. In addition to Gatorz Marauder Sunglasses, you will find an enormous range of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . When you've got questions about Gatorz Marauder Sunglasses or another product on our store, we have a staff of dedicated product experts standing by.
Specifications for Gatorz Marauder Sunglasses:
| Manufacturer: | Gatorz |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 112 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Photochromic: | No |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | Precision CNC Machined Aluminum |
| Distance Between Lenses: | 30 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 139 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 47 mm |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Condition: | New |
Features of Gatorz Marauder Sunglasses
- Precision CNC Machined Aluminum Frame
- Stainless Steel Rivets Bond 4 Hinges to Frame
- Durable Cerakote and Anodized Coatings
- 100+ Point Measurement Quality Check
- Blocks 100% UVA / UVB Light
Package Contents:
- Gatorz Marauder Sunglasses