Tap Tap to Zoom
- Application:
- Tactical
- Frame Color:
- Black
- Lens Diameter:
- 66 mm
Code: GZ-USG-GZ01SG-841235127861
MPN: 841235127861
UPC: 841235127861
Product Info for Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses
Have a look at Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses. Contemporary, purposeful and trendy, Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses is very well viewed by the world of fashion. We try to provide the best savings for your eyewear requirements and it is just the same with Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses. Whether you are trying to set a unique trend or just add to your everyday appearance, Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses is just what you are looking for. Besides Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses, you will find an enormous range of sunglasses, eyeglasses, and other eyewear . If you've got questions about Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses or any other product on our store, we have a staff of customer service representatives standing by.
Specifications for Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses:
| Manufacturer: | Gatorz |
| Application: | Tactical |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 118 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Black |
| Frame Material: | CNC Machined Aluminum |
| Lens Shape: | Rectangular |
| Lens Finish: | Anti-Fog |
| Lens Diameter: | 66 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 143 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 39 mm |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
Features of Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses
- Adjustable Center Frame Width
- Thin Adjustable Temples
- Adjustable Silicone Nosepiece with Metal Core
- Durable Aircraft Grade Aluminum Frame
- MILSPEC Ballistic
- ANSI Z87+
- Anti-fog Coating
- UV Protection
- Custom Engraved Jack Carr Tomahawks and Signature
- Lifetime Frame Warranty
Package Contents:
- Gatorz Jack Carr Warhawk Sunglasses
- MOLLE Case w/Custom Jack Carr Patch and Tiger stripe pouch