Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 3 x
- Additional Features:
- 10x Spot Lens, Weight - 0.9oz/25.5g
- Color:
- Gray
- Size:
- 1 x 0.4 x 6.3 in
Code: CN-LM-MT-25
MPN: MT-25
UPC: 750668009074
Product Info for Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier
Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier is made for hobbies and working with small parts. Whether for work or leisure, Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier provides the technology and resolution you are searching for in a magnification glass. In addition to magnifiers like Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier, we provide an enormous selection of eyewear products like sunglasses, eyeglasses, safety eyewear and accessories. If you've got questions, we have a team of customer service agents prepared to aid you in your purchase.
Specifications for Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier:
| Manufacturer: | Carson |
| Flashlight Application: | All Purpose, Work |
| Magnification: | 3 x |
| Additional Features: | Weight - 0.9oz/25.5g, 10x Spot Lens |
| Size: | 1 x 0.4 x 6.3 in |
| Color: | Gray |
| Magnification Type: | Fixed |
| Overall Length: | 6.25 in |
Features of Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier
- Magnification 3x/10x
Package Contents:
- Carson MagniLine Handheld Illuminated Magnifier
- 3 G3 button cell Pouch