Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2.5 x, 5 x
- Color:
- Black/Grey, Grey
- Beam Color:
- White
- Lens Diameter:
- 76 mm
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: CN-LM-SM-22
MPN: SM-22
UPC: 750668009142
Product Info for Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier Loupe
Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier Loupe is good for hobbies and dealing with small parts. Whether for work or leisure, Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier Loupe delivers the engineering and resolution you would like in a magnification glass. Together with magnifiers like Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier Loupe, you will find a significant assortment of eyewear products like sunglasses, eyeglasses, safety eyewear and accessories. In case you have inquiries, we have a team of customer service agents prepared to aid you in your purchase.
Specifications for Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier:
| Model Number: | SM-22 |
| Magnification: | 2.5x / 5x |
| Lens Size: | 90mm (3.5") |
| Weight: | 12.5 oz |
| Dimensions: | 31.75" x 3.75" x 1" |
| Accessories: | 4.5v AC/DC adapter |
| Batteries: | 3 AAA (not included) |
| MSR: | 40 |
Features of Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier Loupe
- Magnification 2.5x/5x, Lens Diameter 90mm
Package Contents:
- Carson BoaMag 2.5x/5x Magnifier Loupe
- 4.5v AC/DC adapter