Tap Tap to Zoom
Product Info for Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame
Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame offers useful functionality that you really want at a cost you need. Bobster has produced Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame to focus on the requirements of the users at an affordable price. The design is manufactured after speaking with consumers and utilizing thoughts. Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame is produced with most advanced technology. Exceptional engineering and style that go into Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame are unmatched and provide greater value for your money. Aside from Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame, we stock thousands of other eyewear and accessories such as sunglasses, goggles, and eyeglasses at great everyday discount prices. If you happen to have questions, you can also speak to our customer service experts.
Specifications for Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame:
| Manufacturer: | Bobster |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Motorcycle, Tactical |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Black |
| Polarized: | No |
| OTG: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens Shape: | Oval |
| Fit: | Standard |
| Vertical Lens Measurement B: | 45 mm |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Lens Diameter: | 68 mm |
Features of Bobster Motorcycle Goggles Cruiser w/ Black Frame :
- Flexible Frames
- Four Optional Interchangeable Lens Pairs - Antifog smoked (daylight), Anti-fog Reflective (daylight), Antifog Amber(overcast/dusk) and Anti Fog Clear(night)
- Soft Foam Liner
- Polycarbonate Lenses
Package Contents:
- Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame